5 урока за успешен брак от кухнята на Гери
По повод честването на Международната Седмица на брака* у нас Гери Георгиева споделя как приготвянето на храната е допринесло за изразяване на любовта и изграждането на нейния брак.
С кулинарната си страница Geri’s Food, Гери помага на много семейства да открият хранителен баланс и удоволствие в кухнята, черпейки идеи и вдъхновение от нейните кулинарни и житейски пътешествия.
– Бихте ли ни разказали за вашето семейство?
– През октомври тази година празнуваме 20 години, откакто сме заедно. Поглеждайки назад във времето, без съмнение най-красивото и ценно нещо, което сме създали, е нашето семейство. Истинско чудо, в толкова много отношения! Ние сме съвременно международно семейство. Съпругът ми, Франсоа, е с валонски и немски произход. Дъщеря ни, Меръл, с фламандски. И аз, с български. Вкъщи се шегуваме на множество езици, но се обичаме по един и същи начин.
– Възможно ли е да се открият уроци за успешен семеен брак в кухнята?
– Всяко семейство се характеризира с нещо, което го обединява. Определен вид работа, дадена амбиция или грижата за децата. В нашето семейство това е храната. Ние готвим един за друг като израз на обич. Казват, че любовта на мъжа минава през стомаха, но за мен е нещо много повече от това. Предлагайки домашно приготвено ястие на тези, които обичаме, би могло да бъде истинско удоволствие също толкова хранително за тялото, както и за душата. В този смисъл, не е изненадващо, че едни от най-ценните уроци за успешен брак в нашето семейство, идват от кухнята.
– Ако трябва да изброите 5 урока, които научихте от кухнята за брака си, кои биха били те?
– Първият, който научихме е, че трапезата е свещена. „Какво ще ядем?“, „Ще видим.“ Това често бяха репликите ни в началото на нашия брак. Кой би се ангажирал с часове готвене в кухнята, когато има толкова по-интересни неща за правене? Но не след дълго, въпросът на Франсоа започна да придобива друга стойност. За него миговете, седнали около масата, са време за обич, за споделяне, за плануване ангажиментите в дните напред, за отърсване от ежедневните несгоди и намиране отново и отново на уют и покой, съживени от топлината на семейното огнище. С годините се научихме да ценим това място на взаимно разбирателство. То стана свещена земя, въз основа на която да изградим нашия брак.
Друг урок е, че никой МастърШеф не би могъл да се разгърне без подкрепа.
Първият ми опит за направа на френски макарони бе пълен провал. Съпругът ми, виждайки ме толкова разстроена след часове старание в кухнята, ме изненада на следващия ден с подарък – професионална цифрова теглилка, прошепвайки мило “Не се отказвай”. При втория опит цялата кухня избухна в лепкаво розов меренг и още преди макароните да влязат да се пекат във фурната, любимият надникна през рамката на вратата, хвана се за главата и попита с въздишка “Готова ли си вече? Мога ли да започна да почиствам?”. Третият опит проработи като магия. Това, което не осъзнавах тогава, е колко определяща бе тази случка и за двама ни. Свободата да дадеш на другия криле и да го подкрепиш да бъде и да прави всичко, за което мечтае, независимо от жертвите и цената, която е нужно да се плати, е едно от най-безценните богатства на един брак.
И двамата с Франсоа обичаме да готвим. Но техниките и подходът ни са коренно различни! Франсоа е интуитивен Шеф, който обича да готви с усет и да прибавя какви ли не продукти в последната минута. Аз обичам да следвам рецепти, така че вкусът, който пресъздавам, да е точно такъв, какъвто искам да бъде. Единственият начин, по който бихме могли да сготвим едно ястие заедно, е като ясно дефинираме за момента, кой взема лидерска позиция и кой ще е помощник. По подобен начин, в различни житейски ситуации интуитивно се научихме да сменяме ролите си. Не е лесно да си Су Шеф, когато виждаш, как МастърШефа прави грешки! Но както в нито една професионална кухня няма два МастърШефа, така и в един брак и двамата партньори не могат да бъдат лидери през цялото време. От тук идва и третия урок, който научихме е, че способността да дадеш шанс на другия да блести чрез безрезервна подкрепа е израз на обич и сила на характера в един брак.
Четвъртият е да приемем нещата, които не можем да променим.
Цялата вселена е подвластна на едни и същи закони на физиката, но не и нашата кухня. Когато Франсоа готви, водата кипва на бавен огън. Когато аз готвя, котлонът е включен на силен огън, за да може течността да заври възможно най-бързо. Щом аз обърна гръб, той ми намалява огъня. Щом той обърне гръб, аз увеличавам неговия. Вече 20 години. Конфликтите в кухнята са неизбежни. За да може да съществуваме в мир и любов, заедно с тях имаме „Нейният метод“ и „Неговият метод“. В един брак понякога се изисква истинска мъдрост, за да се приемат нещата, които не могат да се променят.
Петият урок е, че с щипка хумор, всичко се преглъща по-лесно.
Готвенето е истинско удоволствие. Но при нас Франсоа го превърна в нещо много повече от това – забава, хумор и закачки. Казват, че смехът е здраве. Той ме научи, че да закачаш някого с шеги означава, че го харесваш. Научи ме, че не всичко трябва да се взема прекалено насериозно и че и най-тежките новини могат да се приемат по-лесно, когато са представени под формата на шега. Също като в брака, една кухня се развива в умения и креативност, когато в нея има топлина, непринуденост и игривост.
Повече за Гери, нейните вкусни рецепти и предстояща книга „Да направим вкусен всеки ден“ може да откриете на www.gerifood.com/bg.
* Седмицата на брака има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Инициативата е вдъхновена и е част от Международната Седмица на брака, която се провежда ежегодно от 7 до 14 февруари, в над 25 страни по света! Вижте повече на: www.brak.bg