СЕДМИЦА НА БРАКА 7-14 ФЕВРУАРИ
Седмица на брака
  • Начало
    • Седмица на брака 2022
    • Седмица на брака 2021
    • Седмица на брака 2020
    • Седмица на брака 2019
    • Седмица на брака 2018
    • Седмицата през 2017
    • Седмицата през 2016
    • Ресурси >
      • За брачните двойки
      • Полезни материали
      • Вашата история
    • Политика за поверителност
  • Седмица на брака 2023
  • Включи се
    • Брачни двойки
    • Училище за брака
    • Организации и личности
    • Предприемачи & бизнеси
    • Учебни заведения
    • Медии
    • Църкви
    • Институции
    • Дари
  • Медии

Ден 5:  Как да спорим без да се нараняваме?

8/1/2016

 
Тази година фокусът на Седмицата е върху това да подобрим комуникацията помежду си и по-успешно да решаваме конфликтите. 

Има огромна разлика между здравословните и нездравословните сблъсъци в брака. Интелигентните спорове се съсредоточават върху проблема, докато грубите се концентрират върху личността на другия партньор и унижават неговото достойнство. Всъщност да се научим да спорим правилно е решаващо за нашия брак. ​
Picture
Разгледайте следващите фрази и се опитайте да анализирате своя начин на изразяване.

Изрази, характеризиращи слабите бракове: „НИКОГА не правиш……. както трябва!”; „Ама че си зле (глупав, разсеян…)!”; „Как можах да се оженя/омъжа за теб!”; „Толкова приличаш на майка си/ баща си!”. 
Забележете, че подобни коментари са пряко насочени към понижаване самочувствието на партньора.

Изрази, характеризиращи стабилните бракове: „Когато правиш…, аз се чувствам…”; „Става ми много неприятно, когато се прибираш толкова късно!”; „Когато каза това пред гостите, аз се почувствах много зле.”
Този начин изразява личните чувства и е насочен към същността на проблема. Това не са обвинения и нападки, а демонстрация на зрялост между партньорите.

Днешното предизвикателства към вас е: Помислете и поговорете за начина, по който спорите и как може да го подобрите! 

Още по темата вижте в сайта Semeistvo.bg.

Ден 4: Как да владеем гнева си?

8/1/2016

 
Ако се карате за дреболии всеки ден, нещата няма да потръгнат добре. Затова помислете преди да говорите. Бъдете мъдри дори в споровете. Така ще запазите уважението и достойнството в брака си.

Ако реагираме зряло спрямо своя гняв, тогава осигуряваме здравословен климат, в който нашият партньор не се чувства застрашен от изблиците ни на раздразнение, непредсказуемост и непостоянство. 
Първата важна стъпка е готовността да поемем отговорност. Това включва да признаем и кажем: „Ядосан съм!" Също и да поискаме прошка тогава, когато в гнева си сме казали или направили нещо, за което съжаляваме.
Picture
Как да продължим след това? Най-разумно е в директен разговор с брачния си партньор да обясним, че сме ядосани, като положим усилие да останем добронамерени.  Възможно е той да реагира по начин, който няма да доведе до разрешаване на конфликта. Ще използваме ли това като оправдание да избухнем и да излеем безконтролно гнева си? Подобно незряло поведение е разрушително за взаимоотношенията.  Мълчанието - също! Можем да замълчим и да оставим това да ни потисне, но рано или късно стаеният гняв отново ще изригне с още по-разрушителна сила. Важно е да намерим начин да споделим своите чувства - с някой друг, близък приятел или съветник.

Нашето предизвикателство днес: отделете време с вашия партньор и му кажете как се чувствате. Споделете какви проблеми имате с гнева и заедно потърсете начини, по които да се справяте с натрупани негативни емоции, неприязън и гняв. 
​

- - - - -
Още по темата вижте в сайта Semeistvo.bg:
- Разрушителната сила на гнева
- Как да контролираме гнева си


Ден 3: Да си поставим здравословни граници 

8/1/2016

 
Нито едно семейство не може да функционира ефективно без наличие на зряла емоционална връзка и адекватно поставени граници. Липсата им води до сериозни разочарования и проблеми в брака.

Отношението към другия от типа: „Ти си ми длъжен и си с мен, за да ме правиш щастлив" показва незрялост, опит за контрол и прекрачване на граници.
Picture
Да поставиш граници означава на първо място да уточниш за себе си кое във вашите взаимоотношения приемаш и кое не. След това да обсъдиш със своя парньор убежденията си и заедно да се съгласите да се съобразявате с тях. Със сигурност това изисква промяна и у двамата. Процесът често е дълъг и динамичен - ясно е, че нещата няма да се установят за един ден.

Ако ви е трудно да постигнете съгласие или дори да обсъдите границите, поканете за съдействие близък приятел, на когото и двамата имате доверие. Или се свържете с професионален семеен консултант.

Приемете днес предизвикателството да очертаете граници във вашето взаимоотношение.
Още по темата вижте в сайта Semeistvo.bg.

Ден 2: Прошката - основна стъпка за промяна и ново начало в брака

8/1/2016

 
Да се опитваме да залепим парченцата на счупена чаша е същото като опит да поправим отношенията в семейството без да простим. Прошката променя сърцето, освобождава ни от горчивината и разочарованието. Тя ни помага да продължим с различно отношение един към друг. Прошката не е чувство, а избор. Когато изберем да простим, ние се отказваме от правото си да задържаме неща срещу своя брачен партньор.
Picture
Как да простим?
​

Изберете да простите, дори да не го чувствате. След това споделете с партньора си своята болка. Говорете за това, което сте почувствали и ви е наранило. Не сочете с пръст и не обвинявайте. Мислете за това, което може да направите, за да се промени ситуацията и да не се наранявате взаимно. Спрете сценария в главата си, който повтаря една и съща сцена със спомените от нараняването - фокусирайте се върху настоящето и бъдещето. Решението да простите няма автоматично да премахне болката. Помнете: прошката отваря нова страница.

Дайте си време и не забравяйте - прошката е избор!
- - - - -
Ето няколко мисли, които да ви вдъхновят:

Прошката не е нещо, което правим за другите хора, но нещо, което правим за себе си, за да можем да продължим напред.
​
Да простиш е като да пуснеш на свобода човек от затвора и да разбереш, че този човек си бил ти.

Прошката не винаги е лесна.  Да простиш на човека, който те е наранил, на моменти се усеща по-болезнено от раната, която ти е била причинена. И въпреки всичко, няма спокойствие без прошка.


Ден 1: Да планувам среща с моя брачен партньор

7/1/2016

2 Comments

 
Тази година фокусът на Седмицата на брака е как да подобрим комуникацията помежду си и да потърсим решение на конфликтите. 

Бракът е като цветна градина. Ако не се грижим за нея, цветята ще увехнат, а на тяхно място ще избуят бурени. Важно е цял живот да подклаждаме любовта. Ако не отделяме време за целенасочено внимание един към друг, трудно ще можем да задълбочим близостта и романтиката. ​
Picture
Затова ДНЕС планувайте такова време за тази или друга вечер от седмицата - излезте заедно, променете обстановката, изключете интернета и телефоните и дайте на другия своето нераздвоено внимание.

Създайте си навик срещите и времето с вашия партньор да са едно от първите неща, които планувате в календара си. Ако не ги сложите там, нещо друго ще се появи и ще запълни времето ви.

Не е изненада, че за повечето семейства процесът на плануване на ежедневието е свързан по-скоро с работните ангажименти, отколкото със семейните.
​

И все пак да поставим на първо място отговорностите към семейството и времето с партньора е важен навик, който ще ни помогне да запазим любовта жива. 

Още по темата вижте в сайта Semeistvo.bg

2 Comments
Forward>>

    Архив

    February 2016
    January 2016
    November 2015

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.